SERDAR AYYILDIZ

PRODUCER & DJ

KARİYER

1995 yılında radyo DJ'liği yaparak başladığı profesyonel meslek hayatına kulüp DJ’liği ile devam etti. Meslek hayatı boyunca Türkiye'de ve yurt dışında birçok mekanda, gece kulüplerinde, açılış-kapanış organizasyonlarında, üniversite şenliklerinde ve defilelerde performans sergiledi.

İstanbul başta olmak üzere Türkiye'de birçok mekanda resident DJ ve Müzik direktörü olarak görev aldı. 2000'li yıllarda gelişen stüdyo teknolojilerini ilgiyle takip ederek djlikle beraber remix ve prodüksiyon çalışmalarına başladı. Birçok Türkçe ve yabancı şarkıyı tekrar gündeme getirerek herkes tarafından dinlenmesini sağladı. Türkçe remixlerde alışılmışın dışında duygusal çalışmalara ağırlık verdi. Sadece yabancı müzik dinleyen Türk elektronik müzik dinleyicilerini, yaptığı farklı soundlarla Türkçe remixlerle tanıştırıp sevdirdi. Dünya müziğinde önemli yere sahip Tech House tarzında Türkçe şarkılar yaparak bu akımı başlattı ve Türk elektronik müziğinde yeni bir sayfa açtı. Yine ülkemizde çok fazla bilinmeyen "Mash-Up" tarzında remixler yaparak bu akımın Türkiye' de ki öncüsü oldu. Mash-Up mixlerinin birçoğu radyolar ve kulüplerin gözdesi haline geldi. İlk Mash-Up mixini 2006 yılında yayınladı.

2008 yılının ortalarında bir döneme damgasını vuran "Vaya Con Dios – Nah Neh Nah" adlı şarkıyı remixledi. "Nah Neh Nah" Serdar AYYILDIZ Remix bir hafta içerisinde Türkiye'de birçok ulusal yabancı müzik kanallarında en çok dinlenenler listesine girdi. Ayrıca Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Mısır, Rusya, Belçika, İtalya ve Fransa radyolarında ilk 10'a kadar yükselerek büyük bir başarı yakaladı. Bu şarkıyı müzik tarihinde ilk remixleyen kişi oldu. Sonrasında dünyaca ünlü DJ'ler ve gruplar da bu şarkıya çeşitli versiyonlar yaptılar.

Bilgisayar programları üzerine yoğunlaşarak en karmaşık midi sequencer programlarını çözdü. Bu süreç içerisinde farklı tarzlarda prodüksiyonlara, remixlere imza attı ve eğitimine hiç ara vermedi. Ayyıldız'ın aldığı eğitimler arasında; Psiko Akustik, Ses Fiziği ve Elektronik Müzik Prodüksiyonu, (Ahmet Serkan ile Burak Erkul'dan Piyano-Armoni, Meltem Taşkıran'dan Pop Müzik Tarihi, Şan, Armoni, Cihan Sezer'den Aranjörlük ve Elektronik Müzik Prodüksiyonu) bulunmaktadır. 3 yıl süren eğitimin ilk yılını okul birincisi olarak tamamlamıştır. Abletone Live, Cubase, Logic Pro, Propellerhead Reason gibi programları profesyonel seviyede kullanmakta ve çesitli kurumlarda egitimlerini vermektedir. Müzik düzenlemelerinin birçoğunda sadece bilgisayara bağımlı olmak yerine analog sesler ve kendi kaydettiği perküsyonları kullanmıştır. Bu sayede Ayyıldız, Türk müzik severlerin DJ'lere olan bakışını değiştirerek önemli müzik adamları arasına girmiştir.

Serdar Ayyıldız Türkiye'de ki farklı bölgelerin soundları, Türk sazlarının yanı sıra Arap ülkeleri, Rusya, İspanya ve Yunanistan'da müzik tarzları ve enstrümanlar üzerinde incelemelerde bulundu. Yaptığı dans müziği çalışmaları dışında gönüllü olarak birçok Türkü ve Türk Sanat Müziği çalışmalarında bulunarak bu yönde bazı aranjeleri üstlendi. Soundunu tanımlayıp tek düze kalıplara sokmaktan kaçınan Ayyıldız, dünyaya kültürel anlamda köprü olmuş bir ülkede yaşıyor olmanın yarattığı unsurları müziğinde avantaja dönüştürerek her kültürden enstrüman ve makamları birleştirip, etkilendiği tüm kültürleri bir arada bulundurarak Türkiye gibi eşsiz bir mozaiğin sesini dünyaya duyurmayı misyon edindi. Türkiye'de yaşayarak tek tarzı benimsemenin yeterli olmadığını düşünen Ayyıldız; bu yöndeki ilk albüm çalışması olan Dualis'te, doğuyu batıyla, kuzeyi güneyle farklı ülkelerden ünlü DJ'lerin remixleriyle birleştirdi. Bu albümde Yunanistan'ın en ünlü DJ'i "PANTELIS" Mısır gece hayatının en önemli isimleri "DR.K, Nii & Shiha" müzik yasamini Paris'te sürdüren Tunus'lu "Sean Bay" Israil'li genc yetenek "Moshe Edri" ve Belçika'nın en usta isimlerinden "Vitiligo" remixleriyle yer aldı.

Tarihte ilk DJ mixerini üreten dünyanın en iyi DJ ürünleri üreticisi İspanyol şirket ECLER'in her ülkede var olan ulusal "Ecler DJ Divison"ı Türkiye'de kurdu. Aralarında Antoine Clamaran, Ricardo Villalobos, Gigi D'Agostino, Michael Mayer, John Acquaviva, Satoshi Tomiie, Kaskade ve Abel Ramos gibi önemli isimlerinde bulunduğu ulusal DJ takımının Türkiye'deki yüzü ve eğitmeni oldu. İstanbul ve Eskişehir'de Ecler'in DJ okullarını açtı. Bir çok eğitim ve seminerler düzenleyerek Türkiye'nin dört bir yanındaki müzik severlere eğitimler verdi. Ecler'in sponsor olduğu Ayyıldız performanslarında, dünyanın en iyi DJ mixeri ünvanını elinde bulunduran "Evo 5" adlı mixer ile gece kulüplerindeki performansını görsel bir şova dönüştürdü. Ecler'in "Guest DJ"i olarak dünyanın en iyi 10 mekanından biri olan Ibiza Ushuaia'da performans sergiledi. Uzun yıllar sektörde bulunması ve dünya müziğini çok iyi takip ediyor olmanın verdiği avantaj ile Midpoint, Huqqa Project, The Market Bosphorus, Happy Moons, Grissini gibi Türkiye'nin en ünlü restoran,bar, kulüp markalarının müzik direktörlüğü görevini üstlendi. Bu alandaki eksikliği gidermek adına "Soul Fabrik Music & DJ Technologies" adında bir müzik prodüksiyon şirketi kurdu. Bu şirket bünyesinde bir çok DJ'e iş imkanı sağladı.

Albümlerde remixleriyle yer almanın yanı sıra dünyanın en önemli dijital müzik mağazalarında (Beatport, iTunes, Trackitdown, Juno vs.) single ve EP'leri yayınlandı. Dünya'nın en büyük 2. Trance Müzik Şirketi "Bonzai Music Nemesis" başta olmak üzere, Interlabel Records (Jerry Ropero) Essential House Records (Dario Nunez) gibi Türkiye ve dünyada markalaşmış birçok plak şirketinden çalışmaları yayınlandı.

PERFORMANS SERGİLEDİĞİ MEKANLAR

İSTANBUL: Lea (Nişantaşı), Grissini (Nişantaşı), Balans (Taksim), Zoi (Taksim), Muamma (Rumelihisari), Escape, Tao (Balmumcu), Sapphire, Palmadoro, Midpoint, Discorium, Airport, 360 (Beyoğlu), 360 East (Moda), Krepen, Posh (Kalamış), Ertekin (Kalamış), Bigger (Bağdat Caddesi), Club Max, Red & Black (Green Park), Cubuklu 29 , Heaven 7 (Beyoğlu), Wood (Ataşehir), Moodist (Ataşehir)-BowlRoom ( Beyoglu ) Topless ( Beyoglu ) Babylon ( Beyoglu ) İZMİR:Suitte, Dolce, People, Juke, – Mersin: Sahra, Blue Club -MUĞLA:High End – MARMARİS:Ambiance Night Club, Unique Club, Club Mango, Heaven Bar, Crazy Daisy, Areena Club, Club B52, MyMoon, High End, Pleasure, Buffalo, Prince, Gallion, Palace Beach Club, Oxygen Beach Club, Areena Beach Club, Korsan Bar, Salon Bar, Delirium, Down Town Energy Club, Temple, Twenty – BODRUM:Empire, Orange Club, White House, De Ja Vu, Ken’s Palace, Dodo Beach, Temple, Halikarnas, Hemera, Heart Beat – ESKİŞEHİR : 222 One Night, Buda, Radio Energy Gençlik Festivali – ADANA:People Club – DİYARBAKIR:Butterfly, Gate, Asmin,Bodrum.-AYDIN: Axi – SAMSUN :Harlequin-BURSA :Vici, Kaya The Rock (Erdek)-KIBRIS:Lion’s Garden, Kybele, Park De Luna, Night Park Ankara H-Our – Jasmine Club , Sixties ,Suleyman Nazif ,James Dean,Quaestor Club...

YURTDIŞI: Kaufleuten Club (İsviçre/ Zurih), Sky Lounge (Almanya/ Munih), XII Apostel (Almanya/ Munih), Level ( AlmanyaMunih ) Club Aura ( Munih ) Ushuaia Beach Club (İspanya/ İbiza), Moods Beach Club (El Gouna/ Mısır), Duport Club (El Gouna/ Mısır) , Angel in (El Gouna/ Mısır), Mangroovy Beach Club (El Gouna/ Mısır), Locca Locca (El Gouna/ Mısır), Reflections Bar (Rodos/ Yunanistan), Coco Moco Lounge (Atryau/ Kazakistan)...